ColPets Kolajen Örtü Kullanım Alanları

ColPets Kolajen Örtü yanık veya rekonstrüktif cerrahi sonrası cildin yeniden büyümesine yardımcı olur

ColPets, derinin çıkarıldığı veya ağır hasar gördüğü vücut bölgelerinde derinin yeniden büyümesine yardımcı olmak için kullanılan bir üründür. Başlangıçta cildin yeniden büyümesi gereken geniş yanık doku alanlarını güvenli bir şekilde örtmek için kullanılmıştır. Ancak ColPets Kolajen artık rekonstrüktif cerrahide deri greftlerinin bir parçası olarak çok daha yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. ColPets Kolajen bazen dermal matriks veya dermal iskele olarak da adlandırılır.

ColPets Kolajen Kullanım Amacı

ColPets, cildin yaralandığı ve/veya yeniden büyümesi gereken büyük, küçük, derin veya yüzeysel yaraların iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılır. Başlangıçta geniş yanıkları olan ve hasarlı bölgeleri örtmek için yeterli donör derisi olmayan hastalar için kullanılmak üzere onaylanmıştır. Daha sonra yanık izlerinin ve tedaviye dirençli diyabetik ayak ülserlerinin tedavisi için onaylanmıştır.

T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI onaylı bu kullanımlara ek olarak, ColPets başka amaçlar için de yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlar arasında deri greftinin işe yaramayacağı bölgelerdeki yaraların kapatılması da yer almaktadır. Ayrıca ColPets, tendonların açıkta olduğu ekstremitelerdeki yaraları kapatmak için de kullanılabilir.

Deri greftleri ile mümkün olandan daha kalın bir örtüye sahip olmanın yararlı olduğu alanlarda da kullanılabilir. Örneğin, bazen radyal önkol falloplastisinden kaynaklanan yara izinin görünümünü iyileştirmek için kullanılır. Ayrıca konjenital nevüslerin, özellikle de dev nevüslerin çıkarılmasından sonra rekonstrüksiyonda da kullanılabilir.2 Konjenital nevüsler doğum sırasında mevcut olan ve sağlık veya estetik nedenlerle çıkarılması gerekebilen benlerdir.

ColPets Kolajen Nasıl Çalışır?

Cilt birkaç katmandan oluşur. En içteki tabaka yağ, bağ dokuları ve büyük kan damarlarından oluşan deri altı dokusudur. Bu, ColPets Kolajen´nin yerleştirildiği katmandır. Cildin orta tabakası dermistir. Bu, ColPets deri grefti matrisinin yeniden inşa edilmesine yardımcı olmak için tasarlandığı katmandır. Son olarak, en üst katman epidermistir. Bu, cilt pigmentlerini içeren ve cilt denince aklına gelen katmandır.

Cilt gibi, ColPets Kolajen Örtü deri grefti matrisi de birkaç katmandan oluşur. Ana katman bir iskele işlevi görür. Uygun bir yaranın üzerine yerleştirildiğinde, kan damarları ve diğer hücreler matrisin içine göç etmeye başlar. Daha sonra matrisin içinde yeni bir dermis tabakası oluşturmaya başlarlar. Yaklaşık bir aylık bir süre boyunca, matrisin çoğunu oluşturan kolajen yavaşça vücut tarafından yapılan kolajen ile değiştirilir. Aynı zamanda, büyüyen dermisi beslemek için matrisin içinde yeni kan damarları büyür.

ColPets Kolajen Örtüde bulunan dermis ihtiyaç duyduğu tüm kan kaynağına sahip olduğunda, bölünmüş kalınlıkta bir deri grefti ile kaplanabilir. Ancak o zamana kadar yeni dermisin alternatif bir koruma kaynağına ihtiyacı vardır. ColPets Kolajen´nin ikinci özelliği tabaka şeklini almasıdır. Bu tabaka yarayı ve büyüyen cildi korur. Enfeksiyon riskini azaltır ve her şeyi nemli ve güvenli tutar.

ColPets Kolajen için Riskler ve Kontrendikasyonlar

ColPets Kolajen sığır (inek) kolajeni içerdiğinden, sığır kolajenine veya kondroitine karşı hassasiyeti olan hastalar tarafından kullanılmamalıdır.

ColPets Kolajen kullanımının yaygın bir komplikasyonu hematom veya seroma oluşumudur. Bunların her ikisi de sıvı (kan veya serum) toplanmasını içerir. Böyle bir durumda, sıvının bir sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından alınması gerekecektir. Bu genellikle bir iğne ile yapılabilir, ancak daha büyük veya daha katı bir pıhtıyı çıkarmak için ColPets Kolajen Örtüsü´nün kesilmesi gerekebilir.

Kedi, köpek, at ve tüm çiftlik hayvanlarına özel

HIZLI YARA İYİLEŞMESİ İÇİN KOLAJEN ÜRÜNLERİ

Colpets Kolajen TOZ

ColPets Kolajen ÖRTÜ

ColPets Kolajen JEL

ColPets Kolajen SPREY